پی جو
پی جو

چطور برای ملک کدپستی بگیریم

حتما برایتان پیش آمده که برای دریافت خدمات به مرکزی مراجعه کرده باشید و از شما کدپستی دقیق خانه‌تان را بخواهند. در حقیقت این کد ۱۰رقمی باعث می‌شود پلاکی که شما در آن ساکن یا مشغول به‌کار هستید، منحصر به خودتان باشد. این قانون که تمام پلاک‌ها  باید دارای کد‌پستی باشند در سال ۱۳۷۶ تصویب شد و از آن به بعد تمام خانه‌ها با یک کد‌‌پستی منحصر‌به‌فرد به ثبت رسیده‌اند. شما در مراحل خرید مسکن هم به این کدپستی دقیق نیاز دارید، اما آن را از کجا بیاوریم؟

کدپستی چیست؟
شاید خیلی‌ها هنوز ندانند که کدپستی ۱۰رقمی به چه معناست و اعداد روی آن نشانه چیست. کدپستی در واقع مکان جغرافیایی شما را مشخص می‌کند و اعداد روی آن به این شکل است که پنج رقم اول محدوده جغرافیایی را مشخص کرده، رقم ششم ردیف ساختمان را در محدوده جغرافیایی نشان می‌دهد و چهار رقم آخر بیان‌کننده شماره شناسایی مکان مورد نظر در ساختمان است.

چرا کدپستی نیاز است؟
زمانی که قصد خرید ملک را داشته باشید، نیاز شما به دریافت کدپستی به یک نیاز مهم و جدی تبدیل می‌شود. اگر برای ملک‌تان کدپستی دریافت کنید امکان این که ملک مورد نظرتان قبل از شما به یک شخص دیگر فروخته شده باشد، به صفر می‌رسد. چراکه نمی‌توان ملکی که یک کدپستی دارد را برای دو نفر معامله کرد. در حقیقت داشتن کدپستی معتبر یک خانه، امکان کلاهبرداری را تا صفر درصد کاهش می‌دهد. قطعا می‌دانید که یکی از اصلی‌ترین موارد کلاهبرداری در خرید و فروش مسکن؛ فروش یک واحد به چند نفر به شکل همزمان است. اگر کدپستی در قرارداد ملک شما وجود نداشته باشد نمی‌توانید در سامانه رهگیری معاملات مسکن، قراردادتان را ثبت کنید. درحقیقت این سامانه برای هر کدپستی یک کد رهگیری صادر می‌کند. اگر این کدرهگیری برای معامله شما صادر شود به این معنی است که این خانه انحصارا به شما فروخته شده است. اداره‌ پست هم برای هر
واحد مسکونی یا اداری یک کدپستی مجزا صادر می‌کند، تا از این طریق از هر نوع کلاهبرداری و جعل جلوگیری شود

کجا و چگونه این کدپستی را بگیریم؟
این روزها ثبت اغلب چیزها به شکل اینترنتی و تلفنی انجام می‌شود. اداره پست هم از این تکنولوژی عقب نمانده است. قبل از ثبت و امضای هر قرارداد ملکی باید کدپستی دریافت کنید. برای دریافت کدپستی می‌توانید به سایت www.post.ir مراجعه کرده و با کلیک بر قسمت «گواهی کدپستی» اقدامات لازم را انجام بدهید. کوچک‌ترین مشکلی باعث می‌شود درخواست شما رد شود. بعد از این‌که در سایت اداره پست ثبت‌نام کردید، با دریافت کد رهگیری می‌توانید روند دریافت تأییدیه کدپستی را پیگیری کنید و به نتیجه برسید. کار کردن در این سامانه بسیار ساده است، کافی است منطقه، پلاک و خیابان‌تان را بدانید و به سادگی کدپستی دریافت کنید.
در این سامانه ۴ بخش کدیاب، درخواست کدپستی جدید، صدور گواهی کدپستی و پیگیری درخواست تعبیه شده است که براحتی می‌توانید از خدمات آن بهره‌مند شوید. یک راه دیگر هم حضور در مرکز پستی منطقه‌تان است. باجه‌ای در این مرکز برای ارائه این خدمات در نظر گرفته شده است.

این کار چقدر هزینه دارد؟
هزینه‌ دریافت کدپستی در حال حاضر در این سایت ۱۷,۴۴۰ ریال است. زمانی که این گواهی را دریافت کردید می‌توانید با خیال راحت امضایتان را پای قرارداد بزنید و صاحبخانه شوید.

هنگامی‌که در حال عقد قرارداد خرید خانه هستید، مفاد قراردادی که پیش روی‌تان است را به‌صورت کامل چک کنید. طبقه، آدرس دقیق، کدپستی و البته پلاک ثبتی را نیز همینطور. مشاهده دقیق این‌‌ موارد باعث خواهد شد کلاهبرداری انجام نشود.